ANKARA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ'NDE "İNANDIK VAZOSU KUTSAL EVLİLİK" TİYATRO GÖSTERİSİ

Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde 22 Mart 2019 Cuma Günü Saat:14:00 da "İnandık Vazosu Kutsal Evlilik" isimli tiyatro gösterisi düzenlenecektir

İnandık Vazosu

MÖ 1600’lü yıllarda yapıldığı düşünülen İnandık Vazosu, Hititlerin bir kült merkezi olan Hanhana’da (bugünkü Çankırı’ya bağlı olan İnandık köyü yakınlarında) bulunmuştur. 

Hitit geleneklerine göre düzenlenmiş ve organize edilmiş bir “kutsal evlilik” törenini alttan başlayarak vazonun yukarı kısmına doğru anlatmaktadır. Törenin son bölümünde gerdekteki kutsal birleşme olayı figürler yardımıyla canlandırılmıştır.

Kutsal evlenme sahnesi ve törenleri sırasındaki olaylar ise yine vazonun üzerindeki kabartma figürler ile anlatılmıştır. Yemek taşıyan, müzik yapan vb. kabartma insan figürleri vardır. Hititler; düğün, evlilik ve bu tür diğer törenlere çok önem vermişlerdir ve evlenme onlara göre büyük bir ritüeldir. Evlilik kurumu onlara göre sözleşme, yani önemli bir anlaşma niteliğindedir.

Döneminin giysilerini, çalgılarını, yaşam tarzını ve geleneklerini gösteren; çanak ve çömlek benzeri pişmiş toprak objelerin işlevlerinin anlaşılmasına yardımcı olan İnandık Vazosu, hem Hitit kültürünün bir başyapıtı, hem de Anadolu’nun o dönemdeki sanat anlayışının önemli bir örneğidir.

İnandık Vazosunun orijinali Anadolu Medeniyetler Müzesinde sergilenmektedir.


Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Adres: Gözcü Sok. No:2 Hisar Altındağ /ANKARA

Tel: 0312 3243160-61

Fax:0312 3112839

anadolumedmuzesi@kultur.gov.tr

http://www.anadolumedeniyetlerimuzesi.gov.tr


DyG-v5jWkAM5bTY.jpg