T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ANKARA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

TRAVELEXPO ANKARA 3.ULUSLARARASI TURİZM FUARI VE GASTRONOMİ ZİRVESİ

22-25 Mart tarihleri arasında Ankara'da Congresium’da 3. Uluslararası Turizm Fuarı ve eşzamanlı olarak Gastronomi Zirvesi gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Turizm Akademisyenleri Derneği ( TUADER ) Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu      ( TAŞPAKON ) işbirliği ve  ATO, ATID, TAV, ANTOD, ANRO gibi sektörün önemli kurumlarının desteği ile organize edilen fuarın bu yılki alt teması “Kültür ve Gastronomi Turizmi” olmuştur.

Travelexpo Ankara 2018 Turizm Fuarı ve Gastronomi Zirvesi’nin açılışını, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş yaptı. 

Açılış programına ayrıca Ankara Valisi Ercan Topaca, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Vali Yardımcısı Fatih Ahmet Kurt, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, İl Müdürleri, Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, TÜRSAB MYK Başkanı Engin Şahin, Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Başkanı Gökhan Tufan, Turizm İşletmeleri Derneği Başkanı Birol Akman ve ATİS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül katıldı. 

Gastronomi Zirvesi etkinlikleri kapsamında Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen ustaların "Guinness Dünyanın En Büyük Baklava Rekoru" denemesinde tek tepside pişirilen 515 kilogramlık baklava ile rekor sahibi olundu. Ayrıca; Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonunca 7 bölge 14 lezzet etkinliği düzenlendi. Her bölgenin kendine ait orijinal 2 çeşit yemeği yapılarak, gelen ziyaretçilere ücretsiz dağıtıldı. Toplamda 27 bin porsiyon yemek Zirve’ye gelen ziyaretçilere dağıtıldı.

Gastronomi zirvesi kapsamında çeşitli paneller düzenlendi. Başkanlığını Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer'in yaptığı Gurmeler Gözüyle Gastronomi ve Turizm konulu panelde Şef Arda Türkmen, Gastro Masa/Gökmen Sözen ve Gurme Rakun olarak tanınan Şefika Onur Akatay konuşmacı olarak yer aldılar.

ATO Congresium Kongre ve Sergi alanında 22-25 Mart’ta düzenlenen “Travel Expo Ankara 2018 Turizm Fuarı ve Gastronomi Zirvesi “ni 51 bin kişi ziyaret etti. Fuar kapsamında 21 ülkeden 250 turizm firması ile Türkiye’den 45 il, ziyaretçilere tatil planları için birbirinden uygun seçenekler sundu.

13.jpg

6.jpg

3.jpg

4.jpg

6 (1).jpg

14.jpg
21.jpeg