T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ANKARA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

ALLGAEU-ORİENT DOĞU VE BATI DOSTLUK VE BARIŞ RALLİSİ BAŞKENT ANKARA’DA

            Başkent Ankara, bu yıl 11.si düzenlenen Allgau Orient Ralli'ye ikinci kez ev sahipliği yaptı. Avrupa Birliği Bakanlğı tarafından desteklenen, dünyanını en tanınmış otomobil rallilerinden biri olan Allgau Orient Rallisi’nin Ankara etabı  6-8 Mayıs 2016 tarihlerinde;  20 ülkeden, yaklaşık 300 adet 20 yaş üzeri ve 600 kişinin katılımı ile gerçekleşmiştir.

 İstanbul’dan Başkent’e yola çıkan ralliciler, Haymana ilçesinde karşılandı. 6 Mayıs 2016 günü Haymana’ya gelmeye başlayan yarışmacıların bazıları Haymana’daki otellerde kalırken bazıları da araçlarında ve çadırlarında kaldı. Birbirinden güzel ve değişik araçlar başta çocuklar olmak üzere Haymanalıların büyük ilgisini çekti. Haymana Belediyesi, gelen her yarışmacıya Türkçe, İngilizce ve Almanca olarak hazırlanan Haymana’yı tanıtıcı katalogların yanı sıra hamam seti hediye edildi. Ayrıca araçlarında ya da çadırlarında konaklayan yarışmacılara yiyecek-içecek ikramında bulunuldu.

07 Mayısta 2016 tarihinde  Ankara’ya gelen kafile, Ankara Kalesi’ne yapılan ziyaretin ardından, Atatürk Kültür Merkezi Alanı’nda Kültür ve Turizm İl Müdürü Doğan ACAR tarafından karşılanmıştır. Alanda çeşitli etkinliklere katılan ralli grubu, Doğan ACAR’ın start  vermesi ile Beypazarı ilçesine hareket etmiştir. Beypazarı ilçesinde  müzeleri ziyaret eden ve alışveriş yapan katılımcılar akşam saatlerinde gitar eşliğinde eğlenceli vakit geçirdiler. İlçeyi çok beğenen ralliciler bir gece konaklama yaparak 8 Mayıs 2016 tarihinde ilçeden ayrılmıştır.

Ralli ekibi 15 Mayıs 2016 günü Türkiye etabında da yol güzergahı üzerinde yer alan Şereflikoçhisar ilçesini ziyaret ederek, Tuz Gölü’nde güneşin batımını izleyeceklerdir.

İkinci etabı İstanbul'dan başlayan Ralli, Türkiye'nin çeşitli illerinden geçtikten sonra Muğla Dalyan'da sona erecek.