T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ANKARA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

40. TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR

40. TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR

Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla her yıl l5 - 22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası, 40. yılında Başkent Ankara’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Hafta kapsamında ilk olarak 15 Nisan Cuma günü turizm sektör temsilcileri Anıtkabir’i ziyaret ederek, saygı duruşunda bulundu ve mozoleye çelenk koydu.  Turizmciler, aynı gün Metropolitan Otel’in ev sahipliğinde buluştu.  

Ankara Kulübü Seğmenleri’nin gösteri yaptığı programda konuşan  Ankara Vali Yardımcısı Fatih Ahmet Kurt, Ankara’nın, tarihi, kültürel, arkeolojik değerleri ve doğal güzellikleriyle iç ve dış turizm için büyük potansiyele sahip olduğuna dikkat çekerek, “Başkentimizin turizm kapasitesini artırmak, gelen turistin daha fazla konaklamasını sağlamak için yapılan çalışmalar Valiliğimizce özenle izlenmekte ve desteklenmektedir” dedi. Kurt,  Ankara’nın mevcut turizm kapasitesini artırmak ve nitelikli tesis sayısını çoğaltmak amacıyla yatırımların teşvik edilerek,  Ankara ve çevresine yeni ve kaliteli tesisler yapılmasının beklendiğini anlattı.

         Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar,  Ankara’nın, gerek tarihi geçmişinden kaynaklanan arkeolojik ve kültürel zenginliği, gerekse Cumhuriyetimizin başkenti olması sebebiyle iç ve dış turizmde büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve turizm vizyonuna tüm dinamikleriyle uyum gösterdiğini, hızlı bir ilerleme kaydederek gelişimini sürdürdüğünü anlattı.

         Başkent’in turizmde ulusal ve uluslararası platformda hak ettiği payı alabilmesi ve dünya markası olması için tanıtım çalışmalarının aralıksız devam ettiğini aktaran Acar,  Ankara’nın İstanbul’da Emitt (Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı) fuarına katıldığını ve ödülle döndüğünü vurguladı.

40. Turizm Haftası kapsamında 16 Nisan Cumartesi günü, Altındağ Belediyesi’nin ev sahipliğinde, müze sorumlusu Zübeyde Karala’nın mihmandarlığında turizm sektörü temsilcileri Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ni gezdi.  Ziyaretçilere, daha sonra Sanat Sokağı’nda Bonelli tarafından ikramda bulunuldu.

17 Nisan Pazar günü Büyükşehir Belediye Başkanlığı Mehter Takımı Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde gösteri yaptı.

40. Turizm haftası kapsamında 20 Nisan Çarşamba günü Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası’nda “Turizmde Krizden Fırsata Yaklaşım ve Stratejileri” konulu bir panel düzenlenecek. Hafta kapsamında liselerarası yemek yarışması düzenlenecek, lise öğrencilerine otel tanıtımları yapılacak ve müze ziyaretleri yapılacak.

Travel Expo Ankara Fuarı’nın açılışı da 21 Nisan Perşembe günü yapılacak. 24 Nisan Pazar gününe kadar gezilebilecek fuara, ATO Congresium ev sahipliği yapacak.

  • 2016TURZMHAFTA1 (10).JPG..
  • 2016TURZMHAFTA1 (12).JPG..
  • 2016TURZMHAFTA1 (14).JPG..
  • 2016TURZMHAFTA1 (16).JPG..
  • 2016TURZMHAFTA1 (18).JPG..
  • 2016TURZMHAFTA1 (2).JPG..
  • 2016TURZMHAFTA1 (3).JPG..
  • 2016TURZMHAFTA1 (4).JPG..
  • 2016TURZMHAFTA1 (6).JPG..
  • 2016TURZMHAFTA1 (8).JPG..