T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ANKARA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma Zirvesi

 03-04 Mart 2016

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü ve Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi(YAŞAM) tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma” zirvesine katıldı.

Ankara’da gerçekleştirilen zirvede konuşma yapan Sare Davutoğlu, yaşlılık kavramının toplumda olumsuz çağrışım yaptığı şeklinde kullanıldığını belirterek, “İsimlendirmeler, kavramsallaştırmalar konulara bakışımızda çok belirleyicidir. Ömrünün sonuna kadar hizmet ederek, hiç kimseye muhtaç olmadan, aktif ve üreterek yaşlanmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayım. Dünya Sağlık Örgütü, “Aktif Yaşlanma” kavramını, yaşlı bireylerin yaşam kalitesinin güçlendirilmesi için sağlık, katılık fırsatlarının optimize edilme süreci olarak tanımlıyor. Bu sürece katkı sağlayan, daha sağlıklı bir Türkiye için aktif yaşlanma konusunda farkındalık ve duyarlılık oluşturan bu çalışmaları önemli görüyorum.

“2070'de Türkiye'de yaşayan her 4 kişiden biri 65 yaşın üzerinde olacak”

Yaşlılarımızın, yaşam tecrübeleriyle bizleri zenginleştiren bir konumda olduğunu ve tecrübelerinden daima faydalanıldığını ifade eden Davutoğlu, “Bu itina ve duyarlılığı, hem sosyal politikalarımızda hem de toplumsal hayatımızda yaşattık ve gelecek nesillere aktardık. Tıp dünyasında ki gelişmeler, çalışma ve yaşam koşullarının iyileşmesi gibi sebeplerle hem dünyada ki hem de ülkemizde ki nüfus piramidinin yapısı değişti. 65 yaş üstü olarak tanımladığımız yaşlı grubumuz artık daha geniş bir kesimi ifade ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Ocak ayında açıkladığı 2015 Nüfus İstatistiklerine göre 65 yaş üstü vatandaşlarımızın oranı yüzde 8.2 seviyesine gelmiştir. Ülkemizde yaşayan insanların 6 milyon 495 bin 239’u 65 yaşın üzerindeki vatandaşlarımızdan oluşuyor. TÜİK verilerine göre, 2023 yılında 65 yaş üstü nüfus 10.2’ye, 2040’ta 16.5’e, 2050 20.8’e ve 2070’te 26.7 ulaşarak nüfusun 4’te birinden fazlasını oluşturmuş olacak. Yani ülkemizde yaşayan her 4 kişiden birisi 65 yaşın üstünde olacak.” diye konuştu.

Zirvenin ikinci günü Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hacı Ömer TONTUŞ’un Başkanlığını yaptığı panelde  Ankara Kültür ve Turizm İl Müdürü Doğan ACAR’da Dünya’da Sağlık Turizmi Türkiye’de Sağlık Turizmi ve Ankara’da Sağlık Turizmi konulu bir sunum yaptı. Ayrıca Ankara Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Fatih SOMUNCU’da bir konuşma yaptı