T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ANKARA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

ŞEHİR-İNSAN MEDENİYET KÖPRÜSÜ: ÖRNEK KİŞİLİKLER PROJESİ

Toplumsal gelişme ve kültürel değişimler karşısında geleneksel kültürden, geçmişe yönelik referanslardan kopan yeni nesillere, kültür kaynakları ve bu kültürün temsil ve tanıtımında önemli roller almış örnek kişiliklerin tanıtılmasını amaçlayan "Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler Projesi" kapsamında "Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli" başlıklı söyleşide, Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil'in kişiliği ve çalışmaları anlatıldı.
 
Milli Kütüphane Konferans Salonu'nda düzenlenen programda eski Milli Türk Talebe Birliği Başkanı Rasim Cinisli, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden hocası Başgil'in hukuk dünyasının önemli isimlerinden birisi olduğunu ve öğrencisi olmaktan gurur duyduğunu aktardı. Cinisli, "Başgil Hoca'nın son öğrencilerinden birisiyim. Ali Fuad Hoca'yı tanımlamak zordur, fakat şu cümleyi kullanmak istiyorum; (Ali Fuad Başgil, Çarşamba'nın mütevazı ailesinin çocuğu olarak doğdu, alim olarak yaşadı ve kahraman olarak öldü)" diye konuştu. Cinisli, Başgil'in 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra demokrasi için mücadele ettiğini ve halkın saygınlığını kazandığını anlattı.
 
Programa eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz,  Başbakanlık Müşaviri Hamdi Şengel, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar ile çok sayıda davetli katıldı.
 
Proje kapsamında Ahmed Süheyl Ünver, Ali Fuad Başgil, Ekrem Hakkı Ayverdi, Fethi Gemuhluoğlu ve Mahir İz'in hayatları ve eserleri de kısa filmle anlatıldı.

  • sehir-insan-medeniyet-koprusu-ornek-kisilikler-projesi-4.jpg..
  • sehir-insan-medeniyet-koprusu-ornek-kisilikler-projesi-1.jpg..
  • sehir-insan-medeniyet-koprusu-ornek-kisilikler-projesi-3.jpg..